czwartek, 23 czerwca 2016

Referendum w Wielkiej Brytanii wpłynie także na hiszpański rynek nieruchomości

Brytyjskie referendum w sprawie wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej także bezpośrednio będzie miało wpływ na rynek nieruchomości na hiszpańskich costas/wybrzeżach.
Wynik dzisiejszego referendum także dotknie i nas. A dlaczego ...?
Spory pas wybrzeża Orihuela Costa aż do wybrzeże Murcji i skrawek Costa Calida to według hiszpańskiego dekretu jeszcze z ery generała Franco to "zona militar", czyli prosto mówić poligon wojskowy. Dziś już mało o tym osób wie. Śmieszne? Niewiarygodne? Ale prawdziwe moi drodzy ...
Ale znam tę sprawę z autopsji, kiedy w roku 1999 kupowałem nieruchomość na Playa Flamenca, która właśnie znajduje się w wyżej wymienionej strefie i de facto należy do strefy wojskowej hiszpańskiego wybrzeża.
Nikt mnie wtedy o tym nie poinformował i w momencie podpisania aktu własności nieruchomości okazało się iż potrzebuję ten dziwny certyfikat od hiszpańskich sił zbrojnych, uprawniający obywatela spoza UE do kupna nieruchomości w tej części Hiszpanii.
Otóż jeżeli dzisiaj Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej Anglików będzie czekał długi proces zdobycia potrzebnego dokumentu potrzebnego do zakupu nieruchomości na Orihuela Costa.

Dziś ten dokument potrzebny jest dla obywateli Rosji, Ukrainy, Chin, Turcji i innych krajów spoza Unii Europejskiej Przed rokiem 2004, kiedy Polska nie była jeszce w Unii także każdy Polak potrzebował tego dokumentu potwierdzonego przez hiszpańskie siły zbrojne.

Na dokument dziś czeka się od 2 do 6 miesięcy, w roku 1999 czekałem na niego około 6 miesięcy!!
Więc jeżeli dziś UK zagłosuje za wyjściem w referendum, wszystkich Anglików czeka ten sam proces.
Aby zdobyć ten dokument, który uprawni go do zakupu nieruchomości trzeba przedstawić certyfikat o niekaralności z kraju pochodzenia, kopię i oryginał paszportu i jeszcze kilka innych dokumentów.
Także z niecierpliwością czekam dziś wieczorem na wyniki angielskiego referendum. Na naszych oczach ważą się losu Europy, a także i świata. To cholernie ważne referendum i good luck ....