niedziela, 23 marca 2008

Hiszpania

Poniżej fotografie Alicante, Torrevieja oraz okolic i apartamentów

Na naszym blogu możecie Państwo zobaczyć więcej fotografii okolic Costa Blanca,samych apartamentów oraz ciekawostek i wydarzeń jakie dzieją się w ciągu roku na tym przepięknym wybrzeżu Hiszpanii.

Port w Alicante


Wybierając się na wakacje czy wczasy do Hiszpanii warto choć trochę, zapoznać się z jej historią.

Nazwa Iberia po raz pierwszy pojawiła się w pierwszym tysiącleciu.W VI w p.n.e. grecki pisarz wspominał bowiem o ludziach żyjących wzdłuż rzeki Ebre,lub Ebro (Iberus).Historia Hiszpanii jest jednak znacznie odleglejsza.Zaczyna się w czasach,gdy pierwsi osadnicy z Afryki przekroczyli wąską cieśninę Gibraltarską.

W Andaluzji znaleziono ślady obecności człowieka sprzed ponad miliona lat.Prawie 25 tys. lat p.n.e. myśliwi-zbieracze z paleolitu stworzyli w jaskiniach malowidła bizonów i jeleni.Najcenniejsze malowidła paleolityczne znajdują się w jaskini Altamira;pochodzą one sprzed 15 tys. lat p.n.e.Powstały dużo wcześniej niż dolmeny z antequera czy talayot z Balearów.

W pierwszym tysiącleciu p.n.e. rozwinęły się szlaki handlowe.W VIII w p.n.e. bogate zasoby minerałów przyciągnęły do Kadyksu Fenicjan.Po nich przybyli Grecy,którzy założyli kolonie na wybrzeżu Morza Śródziemnego,a z czasem rozprzestrzenili się w głąb kraju.Przynieśli oni ze sobą koło garncarskie,pieniądze i technologię wytwarzania żelaza.Najstarsze hiszpańskie dzieła sztuki –La Dama de Elche,odzwierciedlają wpływ kultury wschodniego basenu Morza Śródziemnego.

Po epoce Fenicjan nastał czas Kartagińczyków (wywodzących się z terenów dzisiejszej Tunezji).Rzym i Kartagina walczyły o kontrolę nad obszarem Morza Śródziemnego,a Półwysep Iberyjski służył w ich walce jako swego rodzaju zastaw.Grecki wpływy skończyły się gdy Kartagińczycy założyli Tertessos.Rodzimi Iberowie natomiast kontynuowali swą pracę,eksportując wino,oliwę,ziarno i minerały.Podczas wojen punickich (III w.p.n.e.) Iberowie służyli w armii Hannibala,która po przejściu przez Alpy wkroczyła do Italii.W odwecie rzymianie w 202 r. p.n.e. zniszczyli Kartaginę.Oznaczało to długotrwałą dominację Rzymu w Europie,w tym Hiszpanii.

Polski turysta coraz częściej wyjeżdza na wakacje nie tylko w lipcu i sierpniu….

Szukając ciekawej i ekonomicznej oferty wakacyjnej w Hiszpanii,natkniemy się na całę masę ofert biur podróży oferujących wczasy "all inclusive","last minute" itp....
Oferujemy coś nowego....wynajem apartamentów.Prosty i tani sposób na wakacje w Hiszpanii,a standartem niejednokrotnie wyprzedzającym hotele i olbrzymie ośrodki wczasowe.

Nowy rodzaj wypoczynku w Hiszpanii….

Costa Blanca to region południowej Hiszpanii nie całkiem jeszcze zdominowany przez masową,tanią i tandetną turystykę,tak charakterystyczną dla wybrzeża Costa Brava.Obszary w pobliżu stolicy prowincji-Alicante to miejsca pełne jeszcze niezatłoczonych plaż,szczególnie w trakcie sezonu letniego.

„Białe Wybrzeże” w wolnym tłumaczeniu na polski,oferuje nam także całą gamę historycznych miejsc i zabytków do zwiedzania.Miasta jak Cartagena,Murcia czy Elche pełne są ciekawych muzeów,zamków i uliczek w typowym hiszpańskim stylu…

Posuwając się na północ Costa Blanca,takie miasta jak Calpe,Moraira,Cullera oferują turyście przepiękne plaże i widoki na Morze Śródziemne oraz całą masę serwisów turystycznych.

Południowe wybrzeże tego regionu słynie z dużej ilości pól golfowych,pobudowanych w ostatnich latach oraz dużej ilości turystów z północy Europy,szczególnie takich,którzy spędzają tu zimy.W miastach jak Torrevieja czy Santa Pola,czasami trudno jest spotkać Hiszpana,a na ulicach słychać język angielski czy norweski.

Cały region ma masę do zaoferowania i również warto sięgnąć do historii tego wybrzeża Hiszpanii…

W VI wieku przed naszą erą żeglarze z fenickiej osady Massalia (Marsylia) opłynęli wybrzeże Hiszpanii. Opis ich podróży posłużył wieki póżniej rzymskiemu poecie Awianusowi do napisania poematu „Ora Maritima”. To z niego dowiedziano się o istnieniu Tartessos, legendarnego królestwa na atlantyckim wybrzeżu Hiszpanii, które musiał się znajdować w pobliżu dzisiejszego miasta Huelva. Tartessos było miastem-państwem o rozwiniętej organizacji społecznej, zasobnym w złoża srebra, złota i miedzi. Do jego pierwszego władcy, Gersona, należały czerwone woły, które musiał uprowadzić Herakles, by wykonać jedną ze swoich dwunastu prac. Aby ukraść woły, Herakles zabił króla o trzech głowach i potrójnych barkach, a po dwóch stronach cieśniny prowadzącej do oceanu postawił wielkie, kamienne słupy. Skały Gibraltaru i Ceuty mają być pozostałościami owych słupów, niegdyś ostrzegających śmiałków przed dalszą żeglugą. Za nimi morze dobiegało swego kresu, a jego wody wpadały w bezdenną otchłań.

Podróżując po Hiszpanii na każdym kroku natkniemy się na historię.

To kraj,który uzależnia…





Brak komentarzy: