wtorek, 17 stycznia 2012

Chiński Nowy Rok tuż, tuż. W tym roku zaczyna się 23 stycznia 2012. Nadchodzący rok w kalendarzu chińskim, to rok smoka. Rok 2012 to rok 4709 według chińskiego kalendarza.
Chiński kalendarz jest w ciągłym użyciu, przez wieki, na całym świecie. Chiński kalendarz poprzedza wszystkie inne kalendarze, oparte na kalendarzu gregoriańskim, stosowanym w tej chwili przez cały świat. Kalendarz gregoriański ma tylko około 430 lat. Zasadniczo, kalendarz jest systemem, którego używamy do pomiaru upływu czasu, od krótkich czasów trwania minuty i godziny, w odstępach czasu mierzy się dni, miesiące, lata i wieki. Kalendarze są oparte o obserwacje astronomiczne ruchu Słońca, Księżyca i gwiazd.
Dni są mierzone przez okres czasu ruchu obrotowego Ziemi. Miesiące są mierzone przez okres czasu obrotu Księżyca wokół Ziemi. Lata są mierzone przez okres czasu potrzebny Ziemi do obrotu wokół Słońca.

U nas w Hiszpanii uroczyście obchodzi się Chiński Nowy Rok, a to ze względu na dużą populację Chińczyków i Azjatów w Hiszpanii, z resztą jak w innych rozwiniętych krajach, jak np. USA i Kanada.

Chiński Nowy Rok czas zacząć!