piątek, 2 maja 2008

Kilka słów o Alicante...


Przyjeźdzając na Costa Blanca warto odwiedzić Alicante.
Przepiękne historyczne i pełne życia nadmorskie miasto z całą masą rzeczy do odkrycia przez turystę...
Okolice miasta Alicante oraz region Costa Blanca to bardzo atrakcyjny region południowej Hiszpanii,nie całkiem jeszcze odkryty przez turystów z Polski.Warto zainteresować się tym regionem planując następne wakacje w Hiszpanii.Przemawia za tym wspaniały klimat,o wiele cieplejszy niż np.Costa Brava.Nawet w miesiącach zimowych temperatura na Costa Blanca rzadko spada poniżej 15 stopni celcjusza.Wspaniałe,czyste plaże,miasta pełne zabytków oraz wiele miejsc na zakupy.
Usytuowane w połowie drogi między Walencją a Alicante,Costa Blanca wciąż zachowuje swój naturalny charakter.Niedaleko w głębi lądu znajdują się nastrojowe pasma górskie,a wyjątkowo łagodny klimat sprzyja bujnej roślinności.
Wiele plaż otaczają obecnie wysokie hotele,szczególnie Benidorm.
Rozłożone wokół olbrzymiej zatoki Alicante jest dobrze prosperującym miastem portowym z wieloma atrakcjami historycznymi,także wspaniałym zamkiem.Warto tu spędzić kilka przyjemnych godzin,spacerując po uliczkach starego miasta,które w piątkowe i sobotnie wieczory kipi nocnym życiem.
Na starym mieście,tuż przy porcie jachtowym,poniżej zamkowego wzgórza warto zobaczyć ratusz z osiemnastego wieku z piękną,barokową fasadą.Następnie odwiedzimy Museo de Asegurada,któremu miejscowy artysta Euzebio Sempre przekazał duży zbiór sztuki współczesnej.Wystawiono tu dzieła takich artystów jak Picasso,Miro,Rauschenberg,Tapies i Kandinsky.
Stąd można odbyć spacer na południe wzdłuż Esplanada de Espada,alei wysadzonej potężnymi bananowcami do pochodzącej z początku XX wieku Lonja del Pescado.
Kiedyś był tu targ rybny obecnie zaś zaprojektowany w modernistycznym stylu „neomudejar” służy jako miejsce okresowych wystaw.
Aby obejrzeć wspaniałą panoramę,należy wjechać windą do Castillo de Santa Barbara-twierdzy wzniesionej przez Kartagińczyków.Z przybrzeżnej autostrady docieramy tu tunelem (208m).Na wałach obronnych i w zamkowych salach wystawiono współczesne rzeżby.Najstarsza część zamku,pochodząca ze średniowiecza,znajduje się na szczycie wzgórza,poniżej jest widoczny fragment z XVI wieku.